top of page

Boyanacak yüzeyin hazırlanması

Yüzey hazırlığı en az boya uygulaması kadar önemli bir husus, yüzeyin durumuna, cinsine, üzerindeki boya yada verniğe göre bunun için kullanılacak birçok yöntem ve teknik mevcut.

Öncelikle sentetik ( yağlı ) boya ile kaplı yüzeylerin üzerine su bazlı ( akrilik ) boya ile uygulama yapılacak ise izlenecek en sağlıklı yöntem ilk adım olarak boya sökücü ile müdahale etmektir. Sentetik boya ısı ve zaman etkisiyle daha fazla bozulmaya uğrar, bu nedenle üzerine akrilik uygulama yapılacak yüzeyin sentetik katmandan arındırılmış olması yenilenecek yüzeyin hem kozmetik kalitesine hem de dayanım ömrüne büyük oranda etki edecektir. Boya sökücü ağır bir kimyasal olduğu için ilk olarak maske ( göz ve ağız için ) ve eldiven kullanmanız oldukça önemlidir. Toplum olarak çok umursamasakta bu tarz ürünleri kullanırken en doğru davranış etiket üzerindeki kullanım talimatını dikkatlice okumak, hem kendinizi korumanız hem de doğru uygulama yapmanız açısından en makul yoldur. Boya sökücüyü yüzeyin türüne bağlı olarak ( metal, plastik, fayans, ahşap ) alttaki yüzeye en az zarar verecek şekilde, mesela ahşap yüzeylerde sünger, kısa ve sert fırçalar ile yada metal yüzeylerde tel fırçalar ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra malzemenin üzerindeki nemin tamamen yok olduğundan emin olmak için sıradaki işleme geçmeden kurumaya bırakmanız önemlidir. Kuruma tamamlandıktan sonra yüzeye uygun bir zımpara marifeti ile ince işçilikleri yapabilir, boya sonrasında belli olabilecek hataları düzeltebilirsiniz. Boya öncesi en son adım ise mümkünse hava tabancası marifeti ile yüzeyi üzerinde kalan tozdan arındırmaktır. Bunun için hava çıkış kanalını daraltarak saç kurutma makinesi dahi kullanabilirsiniz. Akrilik boyalı bir yüzeyin üzerine boya yapacaksanız sadece zımpara işinizi görebilir, önemli olan yüzeydeki pürüzleri ve önceki boyadan kalan dalgalanmaları gidermektir. Altta kalan boya düzgün ve hatasız ise ince bir zımpara işlemi de gayet yeterli olacaktır.

Şimdi gelelim vernikli yüzeylere ister akrilik ister sentetik olsun vernikler yapıları gereği pürüzsüz malzemelerdir, normal boyalarda duruma bağlı olarak hiç zımpara yapmadan dahi yeni boyayı yapma imkanınız varken vernikler de bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Aslına bakarsanız bu işin çok basit bir matematiği var, boyayacağınız yüzey ne kadar pürüzsüz ise boyanın tutunması o kadar az olacaktır. Bu nedendir ki özellikle vernikli yüzeylerin üzerine yapılacak boyadan önce mümkünse yüzeyi tamamen vernikten arındırmak ( boya sökücü, zımpara ile ) üzerine uygulayacağınız boyanın hem tutunmasını hemde mukavemetini büyük ölçüde arttıracaktır.8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page