top of page

Su bazlı mı ? / Sentetik mi ?

Öncelikle su bazlı ( akrilik ) ve sentetik ( yağlı boya ) tanımını yapalım. Su bazlı adından anlaşılacağı üzere su ile seyreltilen ve ana bileşeni su ile uyumlu boya türlerine verilen genel bir adlandırma, aynı şekilde sentetik boya ise sentetik tiner ile seyreltilen ve ana bileşenleri sentetik maddeler olan ve halk arasında yağlı boya diye bilinen bir boya türü. Şimdi herşeyi bir kenarı bırakalım, ilk olarak iki boya türünün de özelliklerini maddeler halinde sıralayalım. Emin olun özellikleri okudukça hangisinin size yada yaptığınız işe daha uygun olduğunu anlayacaksınız.

Sentetik / Yağlı boya özellikleri ;

• Herşeyden önce sentetik boya ekonomik açıdan uygun fiyatlıdır, zaten genel anlamda endüstriyel alanlarda kullanılmasının en büyük nedeni de budur. Tabi yüksek adetli ürün uygulamaları için düşünülürse bu zaruri bir durum. Ekonomik açıdan bakıldığında kapatıcılık konusundaki performansları da yadsınamaz bir gerçek.

• Sentetik boya uygulaması genel olarak boya tabancası ile atım için daha uygundur rulo, fırça gibi ekipmanlarla uygulama yapmak tecrübe ve ustalık gerektirir.

• Görünüm açısından daha pürüzsüz, daha parlak ve yüzeyde yayılması daha orantılıdır. Tabi bu durum 10-15 yıl öncesi için daha geçerli bir yorumdur, günümüzde aynı standartlarda ve hatta görünüm açısından çok daha tatmin edici su bazlı boyaların çeşitleri artmaya devam ediyor.

Gayet açık bir biçimde sentetik boyaların günümüz şartlarında avantaj sağladığı pek bir durum yok, ekonomik avantajının ise genel tabir ile fiyat/performans dengesi tartışmaya açık bir konu dahi değil. Hem kullanım ömrü, hemde diğer birçok etken hesaba dahil olduğunda ekonomik açıdan da kullanışlı bir boya çeşidi değil.

Buna istinaden su bazlı boyaların özelliklerine gelirsek;

• Öncelikle su bazlı boyaların kuruma süreleri oldukça hızlı, nem oranının düşük olduğu hava şartlarında kat arası süreleri 30- 45 dakikalara kadar inebilir. Tam kuruma için ise çoğu zaman birkaç saatlik bir süre yeterli gelecektir.

• Su bazlı boyaların hem hazırlanışı, hemde uygulama sırası ve sonrasında temizliği çok daha pratik ve kolay.

• Özellikle koku hususunda minimuma yakın bir etkiye sahip olması su bazlı boyaların ev içi kullanımına dahi uygun olduğunu kanıtlar nitelikte.

• Hata toleransı konusunda su bazlı boyaların daha az tecrübe gerektirdiği de açık. Daha az ustalık gerektiren ve küçük problemlerin rötuşlar ile çözülebilir olduğunu da unutmayalım.

• Son olarak dış etkenlere karşı daha mukavemetli oldukları da bir gerçek. Özellikle güneş ışınlarına yada diğer hava şartlarında daha uzun süreler dayanabilir.

Özet olarak, su bazlı boyaların birçok açıdan sentetik boyalardan daha kullanışlı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.


Su bazlı boyamı ? Sentetik boyamı ?

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page